Jūrnieki

Kā jāizskatās jūrniekam?

Vai esi domājis, kā katram profesijas pārstāvim vajadzētu izskatīties? Mūsdienās pastāv dažādi standarti katrai profesijai, kā, piemēram, smalks uzvalks biznesmenim, un aizsargtērps elektriķim. Vai jūrniekam arī ir jābūt kādos noteiktos parametros? Ja vēlies stāties jūras spēkos, daži no padomiem tev būtu noderīgi, lai nepazaudētu jau pirmo iespaidu, dodoties uz darba interviju vai iestājoties akadēmijā. Protams, ne vienmēr ir pareizi vērtēt cilvēku no cepures, taču bieži vien par to netiek domāts. Nosaukšu dažas pamatlietas, kāds varētu būt standarta jūrnieka izskats, kādi normatīvi jāievēro un kādi ir ģērbšanās paradumi.

Vīriešiem:

 • Matiem jābūt labi koptiem, tīriem, skaistam griezumam. Garumam nevajadzētu pārsniegt 5 centimetrus. Nav nepieciešams kāds speciāls griezums, piemēram, sānos samazinājums un vidū garāki mati.
 • Mati var būt krāsoti, taču krāsai ir jābūt dabiskai. Nedrīkstētu būt izlecošas spilgtas krāsas toņi.
 • Nav aizliegts audzēt vaigu bārdu, taču tai ir jābūt glīti apgrieztai un krāsas ziņā pielāgotai frizūrai.
 • Sejai jābūt skaisti noskūtai, bez lieka apmatojuma, lai izskatās kopta. Medicīnisku iemeslu dēļ var atstāt sejas apmatojumu, taču tas jāsaskaņo ar ārstu. Bārda, it īpaši “kazbārdiņa” nav atļauta, lai gan ūsas drīkst būt, ja vien tiek rūpīgi koptas un apgrieztas.
 • Kosmētisku iemeslu dēļ drīkst nēsāt arī parūku, kas ir pieļaujama, piemēram, lai segtu plikpaurību vai fizisku sakropļojumu dēļ.

Sievietēm:

 • Sievietēm, kas dienē jūrniecībā, savs matu sakārtojums ir jāsaskaņo ar personāla atlases speciālistu, stājoties darbā. Ja matu garums atbilst konkrētās vietas standartiem, tie nav jāsaīsina. Tie ir jātur tīri un skaisti.
 • Frizūrai un griezumam ir jābūt līdzsvarotam, nedrīkst būt izaicinošs pārdrošs griezums. Nav vēlams matus turēt zirgastē, taču bize ir atļauta. Nedrīkst būt frizūra, no kuras nāk ārā daudz saspraužamās adatas un dažādi citi palīglīdzekļi, lai saturētu tos kopā, kas ir asi un metāliski.
 • Matus drīkst krāsot, bet tiem ir jāizskatās dabiski un papildinoši.
 • Matu frizūra nedrīkst būt izrotāta ar dažādām krellēm, pērlītēm, spīguļiem un citiem dekoratīviem priekšmetiem. Var valkāt ne vairāk kā divas mazas klipšu sprādzes, bet tām ir jābūt matu krāsā. Tāpat arī matu gumijai ir jābūt dabīgā matu krāsā. Nav atļautas auduma elastīgās lentes apkārt visai galvai.
 • Arī sievietes var valkāt parūku tikai gadījumos, lai segtu dabīgu matu izkrišanu vai fizisku sakropļojumu.
 • Sievietes drīkst lietot kosmētiku, lai izceltu savas ādas dabisko toni un uzlabotu dažādas ādas nepilnības. Kosmētikai ir jābūt dabīgai, nedrīkst pārspīlēt. Sievietēm var būt lūpu krāsa un nagu laka, bet krāsai ir jābūt dabīgai, pasteļu toņos, un skaisti uzklātai. Mākslīgās skropstas uniformā nedrīkst nēsāt.

Tetovējumi

Jūrniekam nedrīkst būt tetovējumi uz galvas, sejas, kakla un vietās, kur tas būtu pamanāms ārpus uniformas. Zīmējumi nedrīkst būt aizskaroši, reliģiski, etnisko vai nacionālo izcelsmi diskriminējoši, ar seksuālu simboliku, dzimuma diskrimināciju. Nav atļauti arī tādi tetovējumi, kas aizstāv vai simbolizē kādu grupas piederību saistībā ar narkotikām vai citām neatļautām vielām. Ir aizliegti arī jebkādi zelta, platīna vai cita materiāla zobu ornamentu lietošana, tai skaitā spīdīgi akmeņi uz zobiem.

Pīrsingi

Ķermeņa pīrsingi vai tīšas rētas, kuras ir uzskatītas par pārmērīgu vai ekscentrisku, ir aizliegtas. Pīrsingi nedrīkst būt mēlē vai uz sejas (lūpā, uzacī, degunā, vaigā). Ausīs drīkst būt auskari, izņemot tuneļa tipa pagarinātus auskarus. Tīšas rētas ar dažādu simboliku, kas tiek izdedzinātas ar karstiem dzelžiem ir aizliegtas uz sejas un kakla zonā, kā arī ķermeņa vietā, kura netiek aizsegta ar uniformu.