Jūrnieki

Jūrnieku himna

Katrai valstij ir sava himna, kuru mēs izpildām svarīgos brīžos, kad jūtam nepieciešamību. Tauta ir saliedēta dziedot valsts himnu, ikreiz ievērojot dažādas standarta iezīmes – pieceļoties kājās, stāvot miera stājā, novelkot cepuri. Himna ir cieņas izrādīšana visai nācijai. Tāpat kā katrai valstij, arī dažādām organizācijām ir savas raksturīgās himnas. Un, ne tikai organizācijām, bet arī lielajai jūrniecības pasaulei ir sava svētīgā dziesma, kuru dzied visi jūrnieki visā pasaulē. Vai tu zini, kas ir šī dziesma un kāds ir tās vēsturiskais stāsts? Par to visu raksta turpinājumā.

Himnas autors ir anglikāņu garīdznieks Vilijams Vaitings, kurš dzimis Anglijā, 1825. gadā. Jau bērna gados Viljams bija ciešā saistībā ar jūru, jo dzīvoja pie Anglijas krasta līnijas. 35 gadu vecumā, braucot pa jūru ar kuģi, viņš saskārās ar tās viļņu patieso baismīgo dabu. Brauciena laikā sākās spēcīga vētra un apkalpe zaudēja kontroli pār kuģi. Šo dažu stundu laikā, Viljams izmisīgi lūdza Dievu, lai izdzīvotu. Vētra norima, kuģis izglābās, un visi veiksmīgi nokļuva tuvākajā ostā. Šāda pieredze viņam pavēra acis uz jūras spēcīgo dabu.

Kļūstot par Vinčesteras koledžas garīdznieku un skolotāju, viņš nebaidījās stāstīt par Dieva žēlastību, pasargājot viņu no postošas avārijas. Pie viņa vērsās studenti, kuri bija baiļu nomākti ceļojumam pāri okeānam. Viljams sacerēja dzejoli, kas bija domāts kādam studentam, lai iedrošinātu to doties pāri okeānam uz Ameriku. Rakstot dzejoļus, Viljams iedvesmojies no Psalmu rakstiem, kuri apraksta jūras spēku un dusmas. Dievam ir spēks pār vareno okeānu, tāpēc dzejoļa nosaukums tā arī tika nosaukts – “Eternal Father Strong to Save”. Vārdi liek mums atcerēties, ka mēs neviens nevaram aizbēgt no vētras un tās postījumiem, ja esam atklātā jūrā. Tāpēc vienīgais, kas ir jādara – jānostiprina sava ticība.

Dzejolis kļuva populārs un tika izveidota kā dziesma 1861. gadā. Dziesmas mūzikas autors ir Anglijas Svētā Jāņa baznīcas ērģelnieks un garīdznieks Džons B. Dyks. Garīdznieks ir komponists vismaz 300 himnu melodijām, no kurām daudzas izmanto vēl šodien. “Eternal Father Strong to Save” kļuva par jūrnieku himnu pateicoties ASV Jūras akadēmijai Anapolisā, Merilendā. Šī garīdznieka dziesma tika dziedāta katru svētdienu pēc dievkalpojumiem, kas tika pavadīti Jūras akadēmijas mācību laikā. Tā tika dziedāta arī uz Lielbritānijas Karaliskās Jūras flotes kuģiem, kā arī tulkota franču valodā. Dziesmai gadu laikā ir ieviestas dažādas alternatīvas versijas, pamatojoties uz kultūras un sabiedrības pārmaiņām un vērtībām.

Himna tika pieņemta un izmantota bruņotajiem pakalpojumiem kopš 1879. gada. 1940. gadā ASV Episkopālā baznīca izmainīja trīs pantus no himnas, iekļaujot pārvietošanos pa zemi, ne tikai ūdeni. Tā šī himna tiek pielāgota zemes bruņotajiem spēkiem, kā arī izmainīti vairāki panti par gaisa spēkiem, astronomiem, zemūdens kuģiem. Himna ir bijusi pārveidota vismaz 500 reizes, iekļaujot dažādas nelielas izmaiņas kādos pantos vai atsevišķos teikumos.

Himna tiek dziedāta arī vairākās bērēs tiem, kuri kalpojuši vai bijuši saistīti ar ASV Jūras spēkiem. Tā tikusi dziedāta arī prezidenta ASV prezidenta Franklina Rūzvelta bērēs, kā arī daudzu citu augstu personu bērēs, kā Vinstona Čērčila, Džona Kenedija un Ričarda Niksona bērēs. Rūzvelts kalpojis kā sekretāra palīgs kara flotei un viņš īpaši vēlējās, lai viņa bērēs skanētu šī dziesma, kas izsaka cieņu un godu visai valstij. Laikā, kad himna tiek dziedāta bērēs, tai tiek pielāgota īpaša versija, nevis tā, kura tiek parasti dziedāta. 1912. gada aprīlī tieši šī himna tika dziedāta dažas stundas pirms lielās Titānika bojāejas.