Kuģošana

Jūras slimība

Viena no lielākajām problēmām cilvēkiem, esot jūrā ir, saskarties ar jūras slimību. Šis ir arī biežāk uzdotais jautājums visiem jūrniekiem, pirms stājas dienestā. Jūras slimība uz mazākas laivas nekad nav bijusi liela problēma, jo tas parasti ir ieplānots īss brauciens un līdz tuvākai ostai un krasta līnijai nebūs ilgi jāgaida. Taču, ja esi uz dienesta vai kruīza kuģa pašā okeāna vidū, vienīgā iespēja ir pašam cīnīties ar šo problēmu un gaidīt, kad tā norimsies. Diemžēl, jūras slimība var ilgt vairākas dienas un tā var nepāriet uzreiz.

Ko darīt, ja vēlies uzsākt savu karjeru jūrā, vai arī vēlies pavadīt skaistu atvaļinājumu uz kruīza kuģa, bet katru reizi, kad uzkāp uz klāja tevī rodas jocīgas sajūtas? Labā ziņa ir tā, ka 75 procenti cilvēku ar laiku paši atklimatizējas un pierod pie jūras un šūpošanas. Taču, attiecībā uz pārējiem 25 procentiem – diemžēl jāmeklē jaunas karjeras iespējas.

Galvenie simptomi, kas liecina, ka tev ir sākusies jūras slimība:

  • slikta dūša
  • vemšana
  • reibonis
  • svīšana

Šie simptomi rodas no iekšējās auss, līdzsvara izmaiņas dēļ. Ar jūras slimību visbiežāk saskaras bērni no 2 līdz 12 gadiem, grūtnieces un cilvēki, kuriem ir noslieces uz migrēnu.

Ja esi atklātā jūrā un sāk parādīties tikko nosauktie simptomi, tad vienmēr labi ir zināt, kādas darbības jāpielieto, lai atkal atgūtu labu veselību. Daudzi no padomiem ir zinātniski pierādīti, ko iesaka visi ārsti, bet daudzi ir pašu jūrnieku izdomāti mīti. Taču zināms, ka daudz ko palīdz atrisināt vien prāts un pozitīva domāšana – tāpēc arī jūrnieku pasakas dažkārt palīdz justies labāk.

Tātad, daži padomi, ko darīt, kad ir sākusies jūras slimība

Centies apmuļķot sevi. Tici vai nē, bet 99% no saslimšanas ar jūras slimību ir garīga problēma. Pat visdrošākais un pieredzējušākais matrozis reizēm var justies nelāgi un izjust reiboni. Taču viņi ātri vien tiek galā ar šīm izjūtām, iestāstot sev galvā, ka viņiem nav jūras slimība. Atkārto šo teikumu spogulī trīs reizes, pirms dodies ceļojumā. Saki to droši un pārliecinoši.

Skaties uz horizontu. Kuģis ceļojuma laikā virzās uz priekšu, radot kustības. Vienīgais, kas stāv uz vietas ir horizonts, tāpēc, skatoties uz to, bieži vien ir iespēja novaldīt savu iekšējo līdzsvaru.

Izvairies no cilvēkiem, kuriem ir jūras slimība. Viens no ātrākajiem veidiem, kā saslimt ar jūras slimību ir, redzēt, ka kāds jau mokās ar to. Nelabums tāpat kā parastās iesnas ir ļoti lipīgs, tāpēc necenties palīdzēt citiem un sēdēt blakus, nomierinot.

Uzturies svaigā gaisā. Jūras slimību mēdz izraisīt slikta smaka apkārt. Patiesībā, arī patīkama smarža var izraisīt nelabumu, piemēram, smaržas. Taču, laikā, kad kuģis šūpojas, arī smaržas var izraisīt vēlmi skriet ieelpot svaigu gaisu. Pārliecinies, ka tava kajīte ir tīra, jo netīrība ir ātrs veids, kas izraisa smaku rašanos.

Pievērs uzmanību tam, ko tu ēd. Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki jūt nelabumu uz kruīza kuģiem ir dēļ pārtikas. Kad viņi ēd taukainus ēdienus, viss kuņģis var apgriezties otrādi. Pēc iespējas vajag izvairīties arī no cukura lietošanas, jo tas var izraisīt galvā reiboni. Kad sāk parādīties kādas nelabuma sajūtas, mēģini košļāt košļājamo gumiju vai apēst kādu ledeni, jo tās saražo siekalas, kas palīdz pret nelabumu.