Kuģošana

Fakti par Amerikas Jūras spēku floti

Amerikas Jūras spēku flote ir lielākā flote pasaulē, kura dibināta 1775. gada 13. oktobrī. Jūras spēku akadēmijas durvis grezno moto “Non sibi, sed patriae”, kas tulkojumā nozīmē “Ne tikai sev, bet arī valstij” un šis uzraksts grezno astronautu, sportistu, mākslinieku un daudz citu formas tērpus. Šis ir tikai viens no dažiem faktiem, ko, iespējams, nemaz nezināji par Amerikas Jūras spēku floti. Kādi vēl zināmi fakti par Amerikas jūras spēku floti, lasi zemāk tekstā.

Vēl joprojām nav skaidra precīza vieta, kura varētu būt Jūras spēku dzimtene. Par šo titulu sacenšas Beverlija, Masačūsetsa, Filadelfija, Ņujorka. Katra pilsēta apgalvo, ka tieši viņas ostā sākās pirmās flotes darbības. Tomēr, neskatoties uz izcelsmes vietu, par kara flotes tēvu tiek uzskatīts Džordžs Vašingtons. Viņam nebija nekādas praktiskas pieredzes jūras militārajos spēkos, taču viņš uzskatīja flotes izveidošanu par nepieciešamību. Sākotnēji viņš pārveidoja dažus zvejas kuģus par karakuģiem. Karakuģis Hannah bija kuģis, kas oficiāli kļuva par jūras flotes pirmo karakuģi. Jau mēnesi pēc ekspluatācijas tas uzskrēja uz sēkļa un tika izjaukts, taču ar to sākās flotes dzimšana.

Kopējais Amerikas Jūras spēku flotes aktīvā dienesta skaits mērāms ap 328 tūkstošiem darbinieku, no kuriem ap 54 tūkstoši ir arī sievietes. Sievietes sastāda apmēram 20 procentus no visa kara flotes personāla. Šis ir ļoti prestižs darbs, kur sagatavotība ir atbilstoša arī sievietēm. Protams, visiem ir jāiziet vienādas apmācības un spēka treniņi.

Jūras spēki nodarbojās ar militārām valsts aizsardzības problēmām, bet arī ir cīnījušies pret vergu tirdzniecību un ievešanu Amerikā. Jūras flote reti kad patrulē rietumu Āfrikas krastos, taču ir paspējuši apturēt vairākus kuģus, kas nodarbojas ar vergu tirdzniecību. Desmit gadu laikā Amerika vien pārtvēra 36 kuģus ar vergiem, taču, kopš viņi noslēdza sadarbību ar Lielbritāniju, aizturēti vairāk kā simts kuģi tādā pašā laika posmā.

Tāpat kā aviācijā, arī jūras kara flotē ir savas definīcijas, noteikumi un garš saraksts ar vārdiem, kuriem ir cita nozīme. Lai kļūtu daļa no komandas, jāiemācās īpašā militārā valoda, alfabēts un dažādi saīsinājumi. Tāpat kā nav tikai vārds “jūrnieks”, pastāv daudz dažādas profesijas, ar ko cilvēki var nodarboties uz flotes kuģa. Jūras spēkiem ir vairākas pakāpes, piemēram, matroži, seržanti, bocmaņi, leitnanti, admirāļi un citi. Tāpat katrai pakāpei ir sava uzpleču zīme, kas parāda, cik augstā amatā ir attiecīgā persona. Pakāpes un paaugstinājumi ir mērķis, uz ko tiecas daudzi flotes dalībnieki.

Lielākā daļa zemūdenes ir apmēram futbola laukuma platumā, bet ballistisko raķešu garums ir apmēram Vašingtonas pieminekļa garumā. Tās ir iegremdētas un neuznāk virszemē pat mēnesi. Jūrnieki neizšķir ne dienu ne nakti, jo tām nav logi, kur redzēt apkārtējos apstākļus. Protams, tās iegremdējas tik dziļi, ka patiesībā logi pat nebūtu vajadzīgi, jo zem ūdens gaisma praktiski netiek. Jūrniekiem nav nekāda privātuma, jo istabiņas katram ir ļoti mazas. Tāpēc, pirms došanās misijās, viņi iziet psiholoģiskās pārbaudes un fiziskos testus. Strādāt un atrasties uz zemūdenēm nav piespiedu darbs, jo tām ir paaugstināta bīstamības pakāpe. Ierēdņi, kas atrodas uz zemūdenēm tur ir brīvprātīgi pieteikušies.

Vai esi redzējis slaveno seriālu NCIS (Naval Criminal Investigate Service)? Patiesībā tas nav izdomājums, jo patiešām pastāv šāds izmeklēšanas dienests, kas nodarbojas ar kriminālizmeklēšanām, terorisma apkarošanu un pretizlūkošanas darbībām. Tā darbojas no 140 dažādām vietām visā pasaulē. Pirmā pasaules kara laikā NCIS uzdevumos tika iekļauta arī spiegošana un sabotāža.